Mit. Nie stać mnie na oszczędzanie. Poprzedni
mit
Następny
mit
A jednak odkładając codziennie drobne kwoty, możemy dojść do dużych oszczędności. I wcale nie kosztem wielkich wyrzeczeń. Wiadomo, początki bywają trudne. Pieniądze zaoszczędzone dzisiaj mogą zarabiać na Twoją przyszłość i wyznaczone długoterminowe cele, jak edukacja dzieci, budowa domu czy też zabezpieczenie emerytalne.
Im szybciej zaczniesz systematycznie i konsekwentnie inwestować określoną kwotę, tym większy będzie zgromadzony kapitał po latach.

Poradnik: na czym najłatwiej zaoszczędzić?


1. Zacznij od przyjrzenia się swoim rachunkom.

Pamiętasz, kiedy ostatnio przeglądałeś ofertę dostawców domowych multimediów albo operatorów komórkowych? Pewnie dawno temu. Technologia idzie do przodu i często to, za co płacisz, teraz jest tańsze u innego dostawcy. Warto się temu przyjrzeć.

2. Myśl ekonomicznie.

Samochodem wygodnie jeździ się do pracy, całkiem wygodnie siedzi się też w korkach. A silnik cały czas pracuje, spalając przy tym paliwo – czyli Twoje pieniądze. Może na wiosnę czas przesiąść się na rower? Spala kalorie, nie oszczędności.

3. Fast food Twój wróg (i Twojego portfela)!

Złe nawyki żywieniowe nie służą ani Tobie, ani Twojemu portfelowi. Drobne wydatki należą do tych „niekontrolowanych” i często z małych kwot zmieniają się w zawrotne sumy. Pomyśl, że 20 złotych dziennie wydane na gotowe dania od Pana Kanapki w pracy, słodzone napoje i batoniki to nawet 600 złotych w skali miesiąca. Nie wspominając o dodatkowych kilogramach i ubytkach zdrowotnych.

4. Ładna, droga kawa z sieciówki.

Nie możesz żyć bez kubka kawy w dłoni? Ale chodzi o image czy pragnienie kofeiny? Bo jeśli to drugie, to istnieje kilka tańszych sposobów na parzenie kawy i nieprzepłacanie za logo na styropianowym kubku. Ulubioną kawę można przygotować w domu i nosić przy sobie w kubku termicznym bądź stylowym termosie.

5. Bądź eko!

Eko jest trendy. Podobnie jak oszczędzanie. A jak już nauczysz się łączyć jedno z drugim, to w ogóle szacunek i podziw. Przykład? Zakręcaj wodę, myjąc zęby. Gaś światło w pokojach, w których nie przebywasz. Na czas dłuższej nieobecności w domu odłączaj z gniazdka urządzenia, np. router. Zapłacisz mniejsze rachunki i dasz odetchnąć środowisku.

6. Wyprzedaże garażowe.

Zanim kupisz nowe ubrania – pozbądź się starych. Zrób przegląd szafy i pomyśl, co jest Ci naprawdę niezbędne w nowym sezonie. Rzeczy w dobrym stanie możesz wystawić na internetowe aukcje albo urządzić „garażówkę”, na której oprócz ubrań możesz pozbyć się zbędnych drobiazgów z mieszkania.

7. Poluj na okazje.

Bilety lotnicze kupione z wyprzedzeniem kosztują dużo mniej. Najmniej też zapłacimy za rzeczy kupione zimą, które mogą przydać się latem. Wtedy nikt nie zwraca na nie uwagi, ale ceny poza sezonem mogą zdziałać cuda dla domowego budżetu.

Ubezpiecz się bez wychodzenia z domu! Wypełnij formularz, a nasz Konsultant oddzwoni do Ciebie!

Poradnik: jak zacząć oszczędzać?


1. Wybierz cel i trzymaj się planu

Pomyśl, na co zbierasz pieniądze albo jakie marzenie chciałbyś spełnić, a następnie zaplanuj oszczędzanie według swoich możliwości.

2. Mądrze wydawaj

Pod koniec miesiąca na koncie powinno zostać więcej? Zacznij zbierać paragony lub zapisywać wydatki, by pozbyć się „dziury”, którą uciekają pieniądze.

3. Uwierz w siebie

Po prostu zacznij odkładać. Najpierw małe kwoty, żeby się nie zniechęcić. Z czasem będziesz dumny ze swojej napchanej świnki-skarbonki.

4. Oszczędzanie jest fajne

Zmień podejście. Nie myśl o tym jak o ograniczaniu, ale o inwestowaniu. Oszczędzając, jesteś jak strateg-zdobywca, nie jak pustelnik.

5. Każdy sposób jest dobry

Na przykład z aplikacją do zapisywania codziennych wydatków. Niezwykle pomocna przy prowadzeniu prywatnej księgowości na bieżąco.

6. Realizacja celu = nagroda za włożony wysiłek

Znasz to. Im trudniejszy cel, tym większa satysfakcja. Z oszczędzaniem jest tak samo.

Zadbaj o przyszłość


Wskaż, co jest dla Ciebie ważne, a my pomożemy Ci zadbać o przyszłość Twoją i Twoich bliskich.

Przyszłość dziecka
Emerytura bez obaw
Ochrona zdrowia

Zmierz się z innymi mitami

Ubezpiecz się bez wychodzenia z domu