Mit. Nie stać mnie na oszczędzanie. Poprzedni
mit
Następny
mit
Koszty leczenia - jakie koszty leczenia? Dbam o siebie i płacę składki na ubezpieczenie zdrowotne, więc mam zapewnioną podstawową opiekę zdrowotną i darmowe szpitale, a do tego prywatny pakiet medyczny. Poza tym będę otrzymywał „chorobowe”, więc finansowo jakoś sobie poradzę.
Prawda jest taka, że nawet jeśli troszczysz się o siebie, ciężka choroba może Cię dopaść w najmniej oczekiwanym momencie i szybko pozbawić oszczędności gromadzonych przez wiele lat.

Sprawdź poniżej, co tak naprawdę oznacza to dla Twojego portfela:


Niższe dochody

To prawda, że zwolnienie lekarskie jest płatne, ale tylko częściowo. Niższe wynagrodzenie podlega też ograniczeniu czasowemu – jest wypłacane jedynie przez okres nie dłuższy niż 182 dni (w wybranych przypadkach do 270)1. Dalsza perspektywa, w tym wypłata tzw. świadczenia rehabilitacyjnego lub renty staje się finansową niewiadomą... Zwłaszcza w zderzeniu z wydatkami, które mogą się pojawić, a z których nie zdajemy sobie sprawy (o których poniżej).

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, które opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe, przy wypłacie zasiłku chorobowego brana jest pod uwagę zadeklarowana podstawa wymiaru składek. I to od tej kwoty wypłacany jest przedsiębiorcy ustalony ustawowo procent w ramach zasiłku chorobowego. Warto zatem wziąć pod uwagę mogącą się pojawić rozbieżność między dotychczasowymi zarobkami a wysokością otrzymywanego wynagrodzenia chorobowego.

Lawina nieprzewidzianych wydatków

W trakcie ciężkiej choroby pojawia się mnóstwo kosztów, których nikt za Ciebie nie pokryje. Niezbędne stają się (nieraz bardzo drogie) leki, mogą pojawić się koszty opieki, rehabilitacji, dojazdów, prywatnych konsultacji i zabiegów. Choroba może również oznaczać konieczność przearanżowania życia Twojego i Twojej rodziny, co z kolei zazwyczaj oznacza kolejne niemałe wydatki.

Twoja praca

Może się okazać, że w wyniku choroby Twoje życie zawodowe odwróci się o 180 stopni. Choćby wtedy, gdy okaże się, że Twój etat już na Ciebie nie czeka. Jeśli prowadzisz własną działalność, sytuacja może się jeszcze bardziej skomplikować. Czasowa niezdolność do pracy może znacząco obniżyć obroty, a w konsekwencji konkurencyjność Twojej firmy. Trwała niezdolność może skutkować przymusowym zamknięciem działalności. Wiąże się to z finansową odpowiedzialnością wobec różnych podmiotów lub nawet koniecznością zdobycia nowego zawodu. A co, jeśli w ramach swojej działalności zatrudniasz pracowników?

Utrzymanie rodziny

W czasie poważnej choroby priorytetem jest zawsze szybki powrót do zdrowia, dlatego bezpieczeństwo domowego budżetu nie powinno być w tym czasie przedmiotem dodatkowej troski. W cieniu wielkiego wyzwania życie rodziny toczy się dalej. Nadal trzeba opłacać rachunki, robić zakupy, wysyłać dzieci na dodatkowe zajęcia, a do tego regularnie spłacać raty kredytów. Warto pomyśleć o tym zanim dowiesz się, że poważnie zachorowałeś, bo wtedy na ubezpieczenie będzie już za późno.

Zadbaj o przyszłość


Wskaż, co jest dla Ciebie ważne, a my pomożemy Ci zadbać o przyszłość Twoją i Twoich bliskich.

Przyszłość dziecka
Emerytura bez obaw
Ochrona zdrowia

Zmierz się z innymi mitami

Źródła

Ubezpiecz się bez wychodzenia z domu